BonaVita.pl | Sok z czarnego bzu. Lecznicze właściwości, zastosowanie oraz przeciwwskaznia

1 Comments

Czarny bez już od dawna uważany jest za roślinę leczniczą. Jego niezwykła rola w medycynie ludowej wykorzystywana była do celów terapeutycznych, a staropolscy medycy uważali, że jego kora może być wykorzystywana na dwa sposoby. Skrobana kora od góry do dołu potrafi przyczynić się do wymiotów, natomiast skrobana odwrotnie działa przeczyszczająco. Drzewa czarnego bzu uznawane były za wyjątkowe na co wskazywał fakt, że nie stosowano ich do palenia w piecu, a złamanie ich groziło nawet śmiercią.

Warto wiedzieć, że kwiaty czarnego bzu powinno się zbierać, kiedy są już w pełni rozwinięte, czyli w miesiącach od maja do lipca, natomiast owoce od września do października. Każde z nich najlepiej zbierać przy ładnej pogodzie, kiedy są suche, a zaraz po zerwaniu przetworzyć.

Sok z czarnego bzu – właściwości

Badania etnofarmakologów pokazały, że wyciąg z czarnego bzu ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Kwiaty bzu czarnego kryją w swoim składzie flawonoidy, kwasy fenolowe, trójterpeny i śluzy. Działają przeciwgorączkowo, napotnie i wspomagają odksztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Wpływają na uszczelnienie ścian naczyń włosowatych prowadząc do poprawy ich elastyczności.
Sok  czarnego bzu znakomicie działa z herbatką z lipy czy malin. W jego owocach znajdziemy m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (szczególnie dużo C i prowitaminy A), sole mineralne (wapń, potas, sód i żelazo), wykazują właściwości moczopędne oraz...

Całość przeczytasz: TUTAJ





You may also like

1 komentarz:

Zostaw ślad po sobie. Będzie mi łatwiej trafić do Ciebie :)