BonaVita.pl | Lawenda. Roślina o leczniczych właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu

1 Comments

Lawenda jest symbolem Prowansji, ale to Chorwacka wyspa Hvar zwana jest „lawendową wyspą”. Swoją sławę zdobyła dzięki jej masowej uprawie, która stała się głównym źródłem dochodu mieszkańców. Chorwacka odmiana lawendy zalicza się do najszlachetniejszych w Europie, góruje jakością nawet nad lawendą prowansalską.

Lawenda

Lawenda, wywodzi się od łacińskiego „lavandula” oznacza „myć się” i do tego celu stosowano ją już w starożytności. Pierwsze wzmianki pochodzą z 65 roku n.e., kiedy to woda w łaźniach była perfumowana lawendą. Ponadto gałązki lawendy wykorzystywano jako kadzidła i lekarstwo na choroby zakaźne np. dżumę. W XVI wieku używano jej do leczenia paraliżów, chorób nerwowych oraz przeziębień, a w czasie I wojny światowej olejem z lawendy opatrywano rany żołnierzom.

Ważne: Lawenda lekarska, czyli wąskolistna, kwitnie między czerwcem a wrześniem. Można ją poznać po silnym, przyjemnym zapachu. Jest półkrzewem, którego wysokość sięga od 15 do 60 cm. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, lecz uprawiana jest także w Polsce. Jej surowcami zielarskimi są zarówno kwiaty jak i pozyskiwany olejek.


Całość możesz przeczytać: TUTAJ


You may also like

1 komentarz:

Zostaw ślad po sobie. Będzie mi łatwiej trafić do Ciebie :)