#3 Poniedziałkowe Odkrywanie Etykiet | Jogurt grecki Tolonis

0 Comments

     Jogurt grecki to mój ulubiony zamiennik śmietany. Zazwyczaj używam go z ogórkiem zielonym robiąc mizerię, bądz zabielam zupy na talerzu, dlatego chciałam dzisiaj pokazać Wam co w sobie kryje.
Skład: śmietanka pasteryzowana, białka mleka, odtłuszczone mleko w proszku, żywe kultury baterii jogurtowych.


Śmietanka pasteryzowana - zazwyczaj ma kolor biały lub lekko kremowy o słodkawym charakterze, smaku i zapachu. Powstaje z tłuszczu mleka, którego zawartość w śmietance wynosi więcej niż 9%. Powstaje ona w procesie oddzielenia tłuszczu od mleka w specjalnych wirówkach, następnie jest on poddawany pasteryzacji i homogenizacji 

Białka mleka - samo mleko można poddawać wielu obróbkom w przedsiębiorstwach i dlatego też na produktach możemy znalezć je w różnej postaci. Białko mleka otrzymywane jest w momencie oddzielenia ich od mleka, a przez to jogurt ma po prostu więcej białka w sobie.

Odtłuszczone mleko w proszku - nieodtłuszczone mleko w proszku teoretycznie nie jest składnikiem bardzo pożądanym choćby ze względu na wysoką zawartość cholesterolu, lecz postać odtłuszczona wydaje się być w porządku. Nie mniej jednak dawka zawarta w jogurtach nie jest duża.

Żywe kultury baterii jogurtowych - Kupując jogurt warto zwrócić uwagę jakie te bakterie są, a konkretniej jaki ich szczep został dodany do produktu, ponieważ każdy z nich ma inny wpływ na nasz organizm. Najczęściej w jogurtach czy kefirach spotkamy bakterie:
Lactobacillus acidophilus - ograniczają rozwój szkodliwych mikroorganizmów w jelitach obniżając poziom cholesterolu, działają korzystnie na układ krążenia, na florę bakteryjną pochwy zapobiegając grzybicy i innym zakażeniom bakteryjnym.
- Lactobacillus casei - chroni przed wrzodami żołądka ograniczając rozwój bakterii Helicobacter pylori. Dodawany zazwyczaj do produktów mlecznych, ponieważ mleko zapewnia bakteriom ochronę żołądka przed działaniem soków trawiennych, które są obecne w żołądku.

Jednym słowem warto spożywać jogurty dla naszego zdrowia. A Ty jak często jesz?


You may also like

Brak komentarzy:

Zostaw ślad po sobie. Będzie mi łatwiej trafić do Ciebie :)