#1 Tłuszcz | Tłuszcz w naszym organizmie

2 Comments

Wielu z nas pragnie pozbyć się zalegającego tłuszczu choćby ze względów zdrowotnych bądz estetycznych i dlatego też poddaje go różnym procesom - spalania, wysysania, wypacania czy właśnie odchudzaniu. Kluczową sprawą jest zrozumienie jak z nim walczyć.

Komórki tłuszczowe tworzą się w ciągu pierwszych 3 lat, a każdy z nas ma ich średnio około 30 milionów. Mają one kilka odmian, lecz te najliczniejsze to adipocyty zawierające w sobie kroplę tłuszczu. W momencie kiedy jedzenia mamy pod dostatkiem, nasze komórki puchną pod wpływem zalegającego tłuszczu, który je wypełnia i tym samym zwiększają swój rozmiar. Nie przybywa nam dodatkowych komórek tłuszczowych.

Zgubnym jest porównanie tkanki tłuszczowej do zapasów na czarną godzinę, ponieważ nasz organizm nieustannie korzysta z zapasów jakie zgromadziliśmy w tkance tłuszczowej, a jednocześnie są one stale uzupełniane, więc procesy odbywają się jednocześnie. Utrata wagi ma miejsce wtedy, gdy do organizmu dostarczamy mniej tłuszczu niż spalamy.

Co ciekawe - u noworodków, tak jak u niedzwiedzi czy innych zwierząt zapadających zimą w sen, wyróżniamy dwa rodzaje tkanki tłuszczowej. Pierwsza z nich to tkanka żółta - mają także dorosłe osoby, a jej główną funkcją jest magazynowanie tłuszczu oraz wytwarzanie tłuszczów (lipogeneza) i ich rozkład (lipoliza). Drugą jest tkanka brunatna, która u człowieka się pod koniec drugiego miesiąca życia płodowego, swoją najbardziej rozwiniętą postać uzyskuje w okresie niemowlęcy po czym powoli znika. U człowieka zlokalizowana jest między łopatkami, w okolicy szyi, śródpiersia, a także dużych tętnic i nerek. Jej nadrzędną funkcją jest wytwarzanie ciepła (w niewielkich ilościach wytwarza także leptynę).

Organizm przeciętnego zdrowego mężczyzny zbudowany jest z tłuszczu w około 18%, natomiast kobiety około 23% całkowitej masy. Tę wartość procentową można zmierzyć specjalnym badaniem, a nie wskaznikiem BMI. Osoba, która dużo waży za sprawą wysokiej masy mięśniowej nie powinna się niepokoić. Poważny problem zagrażajacy zdrowiu moze powodować otyłość, która oznacza poziom tłuszczu powyżej 35% u mężczyzn i 40% u kobiet.

Strefy, w których mamy najwięcej tłuszczu nie jest bez znaczenia, ponieważ zależą one od naszych genów i poziomu hormonów. W przypadku kobiet, najbardziej newralgicznymi miejscami są uda i pośladki, podczas gdy u mężczyzn jest to brzuch. Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak odchudzanie konkretnej części ciała. Jedyne co możemy zrobić w takim przypadku, to wzmocnić tkankę mięśniową w niepokojącym nas miejscu. Wpłynie to na poprawę wyglądu, a dodatkowo powinniśmy włączyć zdrową kurację odchudzającą.

Diety, do których mamy powszechny dostęp nie dostarczą nam recept na cudowne zgubienie tłuszczu. Każda szybka utrata na wadze to tylko wyzbywanie się  z organizmu wody, która i tak szybko zostanie uzupełniona. Wypacanie tłuszczy też nie istnieje, ponieważ to również jedynie usuwanie wody. 

Podczas odchudzania wezmy pod uwagę, że:

1 kg tłuszczu = ok. 7000 kcal

Dlatego zdrowe odchudzanie nie trwa tygodniami, lecz miesiącami.

Na koniec kilka grafik:

Tkanka tłuszczowa w procentach


Rozkład tłuszczu




You may also like

2 komentarze:

  1. ja kiedyś miałam za niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie i czułam się raczej kiepsko wtedy, ale gdy już wszystko jest w normie, czuję się rewelacyjnie! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wbrew pozorom u kobiet tkanka tłuszczowa jest bardzo ważna, wszystko z umiarem powinno być :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie. Będzie mi łatwiej trafić do Ciebie :)