Słodycze wrogiem Twojego dziecka

0 Comments

     Czy wiesz jak wysoki procent dzieci ma nadwagę? Badania wskazują aż 20%, czyli co piąte dziecko ma nadwagę już teraz, a ilu grozi to w dorosłym wieku? Spójrzmy na kilka powodów dla których dzieci powinny unikać słodkości:

1. Słodycze tuczą
Tak. Jest to prawda stara jak świat. Słodycze tuczą - szkodzą jak wszystko w nadmiarze. Będąc dziećmi słyszeliśmy od rodziców: "Nie jedz tyle słodyczy!!!". W niektórych przypadkach również: "Będziesz gruba/y!!!". Nie powinniśmy tak mówić - my rodzice, naszym pociechom, ale o tym będzie inny wpis.
Najwięcej dzieci otyłych mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale my Europejczycy też nie jesteśmy w tyle. Statystyki WHO jednoznacznie wskazują, że około 20%
europejskich dzieci ma nadwagę, a jedna trzecia jest otyłych. Kolejne badania, w węższym gronie zostały przeprowadzone przez Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" zebrane zostały na grupie dzieci w wieku od 7 - 18 lat. Wynik równy europejskiemu. 20% Polaków ma nadwagę, co pokazuje jak lekceważymy zalecenia ekspertów w dziedzinie zdrowego odżywiania.

2. Słodycze sprzyjają rozwojowi poważnych chorób
Od maleńkości powinniśmy pracować nad nawykami zdrowego żywienia naszych dzieci. Zazwyczaj kobiety mają zapał kiedy są w ciąży. Zmieniamy swoje nawyki i obiecujemy sobie, że zostaną one wraz z przyjściem maleństwa na świat. Początkowo trzymamy się danego samej sobie słowa, do chwili kiedy maluch zaczyna mieć swoje zdanie i wymusza coś słodkiego na Nas. Pozwalamy dziecku raz, drugi, trzeci... ale nie myślimy o tym jakie schorzenia mogą pojawić się w późniejszym wieku. Początkiem takiego postępowania jest otyłość, która może prowadzić do cukrzycy typu II, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, a także znacząco skrócić wiek życia. W Wielkiej Brytanii, Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że utrzymując obecne nawyki żywieniowe, to do 2050 roku średnia życia mężczyzn zmniejszy się o 5 lat. Skąd się to bierze? Eksperci już teraz widzą negatywny postęp. Choroby, które kiedyś diagnozowano u osób dorosłych, obecnie wykrywa się u dzieci, a wymienić można: stłuszczenie wątroby,bezdech senny czy zaburzenie rozwoju stawów i kości. Niepokojące jest to, że jeśli dzieci urodzone z genem otyłości będą przybierały na wadze, mogą zwiększyć ryzyko zgonu poprzez powikłania związane z otyłością aż do 80%.

3. Słodycze a problemy psychiczne
My dorośli sięgając po słodycze poprawiamy sobie humor pomagając tym samym w obniżeniu napięcia nerwowego. Dzieci znające smak np. batonika idą w nasze ślady. Bardzo łatwo rozwinąć w sobie podjadanie jako formę radzenia sobie ze stresem czy problemami. Im bardziej stresujące otoczenie, tym więcej dziecko słodyczy może pochłaniać. Dlatego tez powinniśmy rozmawiać ze swoimi dziećmi by mieć wiedzę zarówno o ich powodzeniach jak i niepowodzeniach, co ułatwi niedopuszczenie do zaczątków uzależnienia od słodyczy.
Pomijam fakt, że dzieci otyłe w swoim środowisku są powodem drwin i wystawiają się na śmieszność. Rówieśnicy są bardzo złośliwi, co rozwija w wyśmiewanych niską samoocenę. Dzieci zamykają się w sobie, są bezradne co może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Czy wiemy jak duży odsetek dzieci z otyłością jest ośmieszanych (nie tylko przez rówieśników, ale również przez dorosłych)? Patrząc na badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka jest to aż 66%. Te same badania wskazują, że jedna czwarta otyłych nastolatków jest niezadowolona z życia, a jedna trzecia ma niskie poczucie własnej wartości. To co nie powinno być zaskoczeniem to to, że nawet kiedy w dorosłym życiu zbędne kilogramy zostaną zrzucone, obniżona samoocena w wielu przypadkach pozostaje.

4. Słodka dieta sprzyja grzybom i pasożytom
Skąd biorą się zdiagnozowane grzybice czy pasożyty u osób otyłych? Rozwojowi i rozmnażaniu np. drożdżaków Candida oraz różnego typu pasożytów sprzyjają właśnie cukry, które pod dostatkiem u osoby spożywającej słodycze w nadmiarze, można znaleźć w jelicie grubym. Niestety odkładające się cukry sprzyjają przeobrażeniu się niegroźnych drożdżaków w chorobotwórcze, które dzięki transportowi krwi dostają się do różnych narządów i sprzyjają powstawaniu poważniejszych chorób. 
Pasożyty też bardzo lubią słodkie środowisko, więc kiedy nasze dziecko ma np. owsiki, weźmy pod uwagę ograniczenie słodyczy w ich leczeniu.

Drodzy rodzice, słodycze są dla każdego pod warunkiem, ze spożywamy je w rozsądnych ilościach. Mimo to pamiętajmy, że samemu możemy przygotować lżejsze, mniej kaloryczne i zdrowsze desery dla Naszych dzieci. Niech przykład idzie z góry.


You may also like

Brak komentarzy:

Zostaw ślad po sobie. Będzie mi łatwiej trafić do Ciebie :)